ODACI Döviz & Altın A.Ş

Gerçek paralar yani banknotlar,güvenliği sağlayabilecek birçok teknik özelliklerle oluşturulmaktadırlar. Bu sebeple sahte para basmak isteyenler bu şartların hepsini sağlamadığı halde kolayca yakalanır.

Paranın sahtesinin yapılması zorlaştırılmaya çalışmak için rölyefin kusursuz yapılması gerekmektedir.Kalpazanlar kusursuz sahte para yapamazlar.

SAHTE PARA VE GERÇEK PARA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR.

Rölyef kabartma baskısı ;Gerçek banknotlarda bulunup sahte paralarda bulunmamaktadır.Rölyef baskısı dokunulduğunda anlaşılmaktadır.

Optik emniyet unsuru;Banknotun sağ üst köşesinde değişik açılardan bakıldığında farklı renk efekti gösterin özel mürekkeple basılan bir motiftir sahte paralarda sabit mürekkeple basıldığı için sabit bir renk göstermektedir.

Filigran;Banknotun sol tarafında filigran boşluğunda bulunan banknot üzerindeki Atatürk portresinin daha küçük boyutlu filigranı bulunmaktadır. Banknot ışığa tutulduğunda görülebilen filigran,sahte banknotların çoğunda bulunmamaktadır.

Emniyet Teli ;Banknotun sol yarısında dikey olarak 5mm. aralıklarla dizilmiş, üzerinde TCMB  harfleri yer alan 4 mm. uzunluktaki gümüşi renkte metalik çizgilerden oluşan ve ışığa tutularak bakıldığında düz bir hat şeklinde görülen,gözle de kontrol edilebilen özel bir emniyet unsurudur. Sahte banknotlarda sadece gümüşi renkteki baskı yoluyla taklit edilmeye çalışılmıştır.

Bütünleşik Görüntü; Filigranın sağ tarafında, banknot ışığa tutulduğunda arka yüzdeki meşalenin alt ucuyla bütünleşik görüntü oluşturan beşgen motif sahte banknotlarda mevcut değildir.

Mikro Yazı:Banknotun hakim renginde basılmış, dalgalı bir görüntü veren alt alta basılmış mikro yazılar ancak büyüteç vasıtasıyla gerçek banknotlarda görülebilir.

Banknot Kağıdı:Orijinal banknot kağıdı özel olarak tamamen pamuk elyafından imal edilmektedir. Sahte banknotlar piyasanın kullandığı normal kağıtlarla üretildiğinden,sallandığında orijinal banknotun çıkardığı özel sesi vermemektedir.

Ayrıca piyasada sahte parayı anlamak için sahte para kalemi satılmaktadır.

 

 

Tasarım Kodlama Btgrup